COMUNICAT SOBRE LA CREACIÓ DEL SINDICAT D’HABITATGE DE NOU BARRIS

El passat dia 5 d’abril vam rebre al correu de la nostra Associació un missatge de la creació del Sindicat d’Habitatge de Nou Barris.

El seu text era aquest:

Ens va agradar: l’esperança de bastir ponts a Nou Barris, el no trepitjar la feina, afrontar de manera conjunta la lluita i finalment el que els promotors es posessin a disposició de qualsevol dubte.

No ens va agradar la frase en vermell on posava en dubte que la nostra Associació 500×20 i entitats com l’Associació de Veïnes de C.Meridiana o de Porta, amb les que hem col·laborant no estàvem donant resposta a les afectades. Van fer el primer contacte obligat amb un dels promotors i la resposta en aquesta diferència va ser que potser no era aquest el problema i que els promotors eren joves, que el districte era molt gran etc. Van respondre que això no eren arguments sòlids per emprendre un camí paral·lel doncs conviure en un mateix àmbit genera moltes més sinergies que separats per afrontar com deien « la feina de manera conjunta» Vam quedar en enviar una resposta i fer una trobada.

La nostra resposta va ser aquesta el 7 de juny del 2020:

Hem esperat a parlar prèviament amb vosaltres per tenir una intercanvi d’impressions abans de fer cap declaració pública tal com creiem heu fet vosaltres, la qual cosa us agraïm.
Hem parlat amb un dels vostres companys i hem quedat de fer una reunió virtual després d’enviar-vos aquesta proposta.
Aquesta proposta sobre la que volem debatre seria si creieu que la nostra presència al districte des de fa quasi 15 anys no és prou com per respondre als desafiaments del dret a l’habitatge al districte I a la ciutat tal com es podria desprendre de la lectura de la carta que ens heu enviat.

En aquest sentit us proposem aquests punts el dia de la trobada sobre els que ens agradaria ens responeu:

    • quines són les diferencies polítiques que podríem tenir sobre el dret a l’habitatge: lloguer, hipoteca, ocupació, parc públic d’habitatge, finançament i fiscalitat en el sector immobiliari i finalment la nostra oposició a les polítiques d’expansió monetària del BCE.
    • Quines són les diferències que podríem tenir en la gestió quotidiana al districte, a la ciutat, amb les administracions, entitats financeres etc
    • La nostra proposta es que ens seria de gran ajuda la incorporació de nous activistes a la nostra entitat i per tant estem oberts a parlar dels dos primers punts així com modificar si escau el que es vegi per tal que no aparegui una nova entitat que en principi es dedica al mateix però divideix esforços etc…
    • En quan a la nostra estructura orgànica i locals etc també us podem explicar com és i veure que podria modificar-se.

Com sabeu som una associació legalment constituïda que treballa a la zona nord de Barcelona i que les nostres seus estan a l’Ateneu la Bòbila on som entitat fundadora i també a l’Avv Tramuntana de Sant Andreu. Les dades de la Junta, codi ètic, comptes, estatuts, programa de reivindicacions les podeu trobar als dos webs i les xarxes que gestionem. I som molt curosos de la nostra independència política y econòmica doncs vivim exclusivament de les aportacions del membres i amigues /amics.

Així doncs us demanem amb molt de gust poder tenir un primer intercanvi d’informació i coneixement amb l’objectiu evident d’obrir les portes a más gent doncs si alguna cosa és difícil sumar esforços en temps de crisi com els que vivim.

Associació pel Lloguer Públic I Assequible- 500×20

Aquest correu va arribar a la bústia d’entrada del Sindicat com ens van confirmar:

Des de llavors estem esperant una resposta al nostre oferiment de reunió, una resposta a les preguntes per possibles diferències i el que hem fet malament al llarg del 15 anys d’existència de l’Associació 500×20 que necessita la creació d’un nou «ens» en la ja de per si complicada existència de «moviments d’un sol assumpte» del que volem escapar- doncs les solucions són locals però sobre tot globals-.

Un mes més tard de l’oferiment d’unitat, el silenci del Sindicat d’Habitatge de Nou Barris es va acabar el 5 de juliol quan el diari TOTBARCELONA – grup editorial santcugatent TOTmedia – publicava una noticia sobre el divorci veïnal a Nou Barris on es ventilava tot sobre el conflicte sorgit a la Junta de l’Associació de Veïns del barri de Porta (*1). De passada el periodista posa a la nostra entitat en aquell conflicte i clarament mostra una suposada actitud bel·ligerant contra el Sindicat sense més dades que l’opinió d’un dels implicats. Un dels nostres activistes, Salva TORRES, àmpliament citat al diari, es va negar a respondre al periodista doncs com membre de l’Associació de Veïns d’aquest barri, de la que va ser president fins al 2015, creia que esbombar conflictes no era la millor manera de resoldre’ls i va recusar parlar de res més amb el periodista.

Per contra, el Sindicat d’Habitatge de Nou Barris va utilitzar aquesta noticia per fer la seva primera aparició pública usant la Xarxa Twitter on publica aquesta noticia del conflicte:

¿us identifiqueu amb les afirmacions no contrastades que TOT BARCELONA exposa a la noticia sobre entitats veïnals, sobre la nostra entitat i persones activistes entregades a la lluita des de fa dècades? Pot ser aquesta noticia “spoiler” del naixement del Sindicat?

Creiem que no era la millor resposta del Sindicat usar un noticia tant bel·ligerant a l’oferiment d’unitat que vam fer molt abans doncs en aquest diari el periodista David COBO diu el contrari del que va fer la nostra entitat abans i no després. El Sindicat identificant-se amb aquella noticia i usant-la com «spoiler» de presentació creiem ha comés un greu error. Convertir un conflicte intern d’entitats del barri de Porta en la presentació del Sindicat d’Habitatge de Nou Barris no és precisament el millor inici ni col·loca al Sindicat en bona posició per treballar als barris amb aquestes entitats històriques en les lluites.

La nostra entitat, l’Associació pel Lloguer Públic i Assequible, compleix aviat 15 anys de lluita i hem patit molt des del 2006 als carrers de Barcelona lluitant pel dret a l’habitatge. Creiem que no ens mereixen aquest tracte. Ens hem seguidors del twitter del Sindicat des del primer moment en el seu únic mitja de comunicació públic que té. Hem intentat la unitat però han tallat la comunicació. Ens sentim maltractats pel succeït. Els únics que perdran seran els milers d’afectats per la violència immobiliària per la divisió gratuïta del moviment.

El nostre oferiment d’unitat ha estat sincer però remarcant que els nostres membres són molt plurals políticament parlant i no ens agrada la instrumentalització dels moviments polítics sobre els moviments socials. Són molt gelosos de la nostra independència política i econòmica i el cas del conflicte del barri de Porta va en la direcció contraria.

Entenem les diferències ideològiques i de programa, fins i tot són saludables, però aquestes diferències, si es que existeixen, el Sindicat no l’ha volgut compartir-les amb nosaltres i es una llàstima tot plegat. En fi, la nostra entitat encara espera una resposta al nostre oferiment sabent que ara es més difícil amb el mal fet.

Així doncs, demanem al Sindicat d’Habitatge de Nou Barris que respongui al nostre oferiment d’unitat del 7 de juny i redrecem el que mai tenia que haver succeït. En cas contrari entendrem el que hem d’entendre.

Associació pel Lloguer Públic i Assequible 500×20

2020/10/04


NOTA:

  1. tot-barcelona, Divorci veïnal a Nou Barris per la gestió de l’emergència de la Covid-19.
Print Friendly, PDF & Email

Escriba aquí su comentario

Aquest lloc utilitza Akismet per reduir els comentaris brossa. Apreneu com es processen les dades dels comentaris.

Este sitio web utiliza cookies para que usted tenga la mejor experiencia de usuario. Si continúa navegando está dando su consentimiento para la aceptación de las mencionadas cookies y la aceptación de nuestra política de cookies, pinche el enlace para mayor información.plugin cookies

ACEPTAR
Aviso de cookies