resposta de 500×20 a l’invitació de concentració a la seu del PSC per a reclamar la “regulació de lloguers”

La nostra entitat – Associació pel Lloguer Públic i Assequible, 500×20 – que és entitat fundacional del Sindicat de Llogateres de Barcelona vam rebre divendres a la nit una invitació formal a participar d’una concentració davant de la seu del PSC de Barcelona amb l’objectiu final de:

 1. Rebutgem la votació del reial decret de dimarts de la setmana vinent.
 2. Volem un nou decret que inclogui la regulació de lloguers, així com la resta de demandes esmentades més amunt,
 3. Convoquem una concentració per dilluns 21 a les 18h. davant la seu central del PSC (carrer Pallars, 191, Barcelona).

Sense entrar a valorar encara la proposta volem dir que demanem des de fa temps la constitució definitiva del “Consell d’Entitats” del Sindicat com un òrgan consultiu de ciutat que hagués permès que aquesta mobilització hagués sorgit amb el màxim consens en la diversitat de visions que l’haguessin enriquit molt més.

Creiem que la precipitació no és bona consellera i no ens agrada prendre decisions precipitades quan el que hi ha en joc és el sofriment de diversos milers de llars de Barcelona. La convocatòria tan propera ens ha deixat sense marge per millorar-la “afegint la nostra pròpia veu“. I la tenim. Precisament, fa uns dies, la nostra entitat va prendre posició sobre com punxar la bombolla del lloguer i la publiquem perquè volem compartir el nostre bagatge de més d’una dècada de lluita plantant cara a la bombolla del lloguer.

Amb aquests preliminars la nostra resposta als 3 punts és:

 1. Ens sumem al rebuig d’aquest Reial Decret ja que ens retrotrau a la LAU anterior a la del 2013 que era tan lesiva com el desnonament exprés aprovat en temps de Chacón i Zapatero, i que en alguns casos, els de taules d’emergència, ha produït que les entitats financeres no vulguin dur a terme els acords assolits sobre lloguers socials.
 2. En el segon punt, tot i que compartim moltes la principal reivindicació, la que ho resumeix tot, estem en desacord. El Reial Decret que nosaltres volem requeriria:
  • la CONGELACIÓ DE LLOGUERS, la PRÒRROGA FORÇOSA i UN CONTRACTE PÚBLIC ÚNIC de lloguer gestionat per les oficines d’habitatge
  • justícia fiscal! DESGRAVACIÓ FISCAL A TOTS ELS LLOGATERS per ELIMINACIÓ de totes les DESGRAVACIONS FISCALS DELS PROPIETARIS al costat d’altres mesures que hem anat publicant.

  Sense un parc d’habitatge públic de lloguer, digne d’aquest nom, al qual se suma la precarització salarial i a l’emergència habitacional … la suspensió temporal de l’increment de les rendes de lloguer “congelació pararia en sec la bombolla i “regularia els lloguers amb desgravacions a tots els llogaters amb els ingressos obtinguts de l’eliminació de l’elusió fiscal dels rendistes. El dret a l’habitatge enfront del capitalisme financer imperant exigeix mesures contundents que requereixen grans mobilitzacions unitàries consensuades.

 3. La convocatòria de concentració davant de la seu del PSC s’hauria d’haver consensuat prèviament, amb ànim unitari, amb la multitud d’entitats que avui treballem a la ciutat i àrea metropolitana amb l’exemple de la Plataforma ProuDesnonamentsOberts. Creiem que és poc afortunada la forma d’escrache i en el punt de mira podríem haver inclòs altres (PP, Ciutadans, PDEcat, etc.) per la qual cosa hagués resultat potser millor exigir un posicionament a tot el Parlament. Tampoc entenem deixar al marge als propietaris concentrats a la Cambra de la Propietat o en la Borsa de Barcelona on cotitzen els grans inversors immobiliaris. Finalment en aquest punt, creiem que els mitjans de comunicació poden veure en aquest escrache maniobres preelectorals en les quals no volem col·laborar si no és davant de tots els partits i no només un.

Sabent que la lluita serà llarga, molt llarga, perquè tenim un poderós enemic davant demanarem una mica més de destresa unitària en els objectius i en la tàctica per a futures mobilitzacions per aconseguir un marc adequat “en la diversidad” perquè totes les organitzacions ens vegem representades. Per a això necessitem un marc estable que ens permeti el debat de manera organitzada sense precipitacions ni exclusions.

Print Friendly, PDF & Email

Escriba aquí su comentario

Aquest lloc utilitza Akismet per reduir els comentaris brossa. Apreneu com es processen les dades dels comentaris.

Este sitio web utiliza cookies para que usted tenga la mejor experiencia de usuario. Si continúa navegando está dando su consentimiento para la aceptación de las mencionadas cookies y la aceptación de nuestra política de cookies, pinche el enlace para mayor información.plugin cookies

ACEPTAR
Aviso de cookies