Participem a l’Assemblea anual 2019 del projecte comunitari Ateneu La Bòbila

Aquest dissabte 14 de desembre del 2019 la nostra Associació ha participat a l’Assemblea Anual del projecte de gestió comunitària de l’Ateneu La bòbila que va ser un projecte iniciat per l’Associació de Veïnes i Veïns del barri de Porta al 2012 per salvar la plaça Sóller com espai de vida social. La Federació Transforma Porta és la representant legal del projecte davant l’administració municipal encara que les 40 persones que van participar a l’Assemblea anual representen a un total de 15 entitats.

La nostra Associació està implicada en la vida del barri i del Districte des de fa anys i som una de els fundadores del projecte amb l’objectiu de transformar la vida del barri en els aspectes socials, culturals, del coneixement, festius, urbanístics, etc.

L’Assemblea Anual té per objecte repassar plegades totes les entitats com hem aprofundit en els objectius generals que ens varem marcar en la fundació de l’Ateneu com projecte social independentment de la vida associativa de cada entitat integrada o federada. Aquest objectius generals els varem resumir al Pla General de l’Ateneu aprovat a la darrera assemblea anual del 2018 com:

  • Promoure la participació comunitària i associativa.
  • Dinamitzar el centre, la plaça Sóller, el barri i districte.
  • Casal de joves: un espai dels i pels joves.
  • Produir acció formativa i col·laborativa.
  • La planificació urbana del barri com eina de dinamització social

La estructura de l’assemblea del 2019 que vam seguir va estar aquesta:

  • Balanç Comunitari i Balanç Econòmic 2019
  • Diagnosi del Barri de Porta i l’Ateneu la Bòbila de Porta
  • Treballem la Missió, Visió i Valors de l’Ateneu
  • Treballem el Pla d’Acció 2020

Especialment destacable va ser el debat sobre la influència de la vida de l’Ateneu en el barri a través de les diverses entitats que configuren l’espai i també con projecte comunitari i es va poder constatar la capacitat de autocrítica i desig de millora. Volem destacar la consolidació de l’equip de treballadores i treballadors del Centre i de la participació del voluntariat en els òrgans de govern de l’Ateneu que fan possible tot: La Totxana – òrgan de gestió comunitària- i la Federació com representant legal. També va fer presentació la nova i renovada Junta del Casal de Joves de NouBarris Sud amb moltes ganes de treballar amb tot el jovent del barri.

La vida associativa del 2019 ha estat marcada per la desaparició de la seu de l’Ateneu a la plaça Sóller degut a les obres de millora de la plaça però també de l’ampliació de l’Ateneu que esperem inaugurar al 2020 i que ha fet que les entitats estiguin disperses en diversos espais repartits pel barri i que amb el trasllat s’han endut una bona part de les energies de la vida associativa.

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Escriba aquí su comentario

Aquest lloc utilitza Akismet per reduir els comentaris brossa. Apreneu com es processen les dades dels comentaris.

Este sitio web utiliza cookies para que usted tenga la mejor experiencia de usuario. Si continúa navegando está dando su consentimiento para la aceptación de las mencionadas cookies y la aceptación de nuestra política de cookies, pinche el enlace para mayor información.plugin cookies

ACEPTAR
Aviso de cookies