Vergonyós boicot de Dones Portenyes i la Xarxa de Suport al Consell de barri. Expulsions i doble moral a l’Ateneu de Porta

Boicotejant el Consell del barri de Porta

El passat dijous 3 de març al teatre de l’Ateneu la Bòbila de Porta vam suportar un vergonyós boicot al desenvolupament del Consell de barri que no va permetre acabar els punts de l’ordre del dia.

El representant de l’entitat Dones Portenyes va monopolitzar aquests espai consultiu, impedint acabar l’ordre del dia i fent que la majoria dels veïns marxessin avorrits a meitat del Consell per les males formes e insults que allà es van veure.

Durant l’inici i desenvolupament del Consell el comportament del representant dei projecte Xarxa de Suport de Dones Portenyes no va tenir respecte pels presents, no va acceptar les “regles del joc”, va insultar i cridar amb intervencions dispars mofant-se de l’ordre del dia monopolitzant els temps i torns de paraula entre aplaudiments del grup de persones que liderava i llançament de boletes de paper.

El representant de Dones Portenyes que és l’entitat que representa la Vicepresidència de la Federació que gestiona aquest equipament municipal va tenir una voluntat clarament obstructiva. A més, va menysprear el Consell de Barri públicament dient que no servia de res.

El que diem no és una opinió és un fet davant de desenes de persones atònites.

Aquesta conducta és totalment contraria a la que demana aquesta entitat als altres en els àmbits que ella domina.

El representant del projecte de Dones Portenyes – Vicepresidència de l’equipament municipal- va tenir una voluntat clarament obstructiva del Consell de barri.

Ens referim al document “Maneres de relacionar-nos”.  Un Reglament que aquesta entitat va fer aprovar telemàticament, en plena pandèmia sense quasi participació- 3 entitats-, per dirigir el funcionament de la Gestora de l’equipament municipal La Bòbila on representa la Vicepresidència. Dones Portenyes al Consell va infringir molts dels comportaments del Reglament que exigeix als altres de manera autoritària sota pena d’expulsió.

La seva actitud mostra que dins l’Ateneu tot ha d’anar com una “bassa d’oli” però fora, sense cap problema ètic, es pot violentar al barri, a les entitats i a la mesa del Consell i treballadors i membres de l’Ajuntament

Al Consell hi havia presents la Presidència i altres membres de la Federació i el president de l’Avv que lluny de reconduir el problema van callar donant per bo, amb el silenci, aquests comportaments en la qual està compromesa la Junta de la Federació.

Qui boicoteja el Consell de barri o calla, és qui ens expulsa de l’Ateneu La Bòbila

Aquell Reglament de les “Maneres de relacionar-nos que se’l van treure de la màniga quan es tracta d’expulsar sense proves a la nostra entitat aquells que boicotegen sense pudor el Consell de barri i altres que assenteixen amb el silenci.

La Junta de la Federació “Transforma” Portanom que el vam posar nosaltres!– ens ha expulsat de tots els espais de l’Ateneu sense cap prova aportada a diferència del que han vist desenes de persones en el Consell de Barri dels que diuen defensen “unes bones relacions constructives“. Hem estat expulsats per comportaments violents i provocar atacs d’ansietat:

Cinisme en estat pur i expulsions

nota de l’expulsió

Volem refermar la nostra aposta per unes relacions constructives i sanes en el marc de l’Ateneu. Esperem que cap persona hagi de patir por o ansietat per participar en els espais comunitaris.

Cordialment, Junta de la Federació Transforma Porta

Però com poden afirmar una cosa tan greu sense res més que paraules i molt de cinisme.

No hi ha denúncies policials de violència. No hi ha cap informe mèdic d’atacs d’ansietat. Tot és opinió de part en el conflicte, per construir un discurs inversemblant per crear confrontació i violència innecessària per al·legar expulsions injustificables en un equipament municipal pagat amb diners del contribuent.

Així, sense proves s’atreveixen a expulsar la nostra entitat fundadora que va lluitar des de fa una dècada per l’Ateneu. Precisament Dones Portenyes i el seu projecte de Xarxa de Suport és la que ha liderat que se’ns imposés aquest càstig no justificat en cap prova acusant-nos del que l’entitat Dones Portenyes han fet sense rubor al Consell de barri.

D’aquesta manera la Junta Directiva de la Federació usa una doble moral contra nosaltres infringint els principis elementals de la gestió comunitària incomplint les clàusules del conveni signat amb l’Ajuntament per gestionar de manera democràtica l’equipament municipal. No només han desnaturalitzat el projecte inicial de l’Ateneu imposant el projecte aliè de la Xarxa de Suport sinó que amb aquestes actituds han enverinat la vida associativa al barri tornant-la irrespirable com demostren les seves conductes autoritàries i opaques. Fins i tot han mostrat un despreci per als nostres intents de mediació externs, amb Torre Jussana, per reconduir els problemes.

També boicotegen la Taula d’Habitatge del Districte

La bronca al Consell de barri va començar en el punt de la situació de persones sense sostre que viuen a l’antic camp de la Damm al carrer Pintor Alsamora. El punt es va tractar al Consell precisament perquè una setmana abans la nostra entitat va assistir a la Comissió de seguiment i va demanar la seva inclusió. Dones Portenyes no va assistir doncs el menysprea.

És un problema d’emergència habitacional com molts altres que tenim. No es tracta d’usar a persones en risc en les polítiques partidàries de desgast de l’actual equip de Govern a l’Ajuntament de Barcelona. No anirem més enllà en assenyalar qui té més responsabilitats polítiques a repartir entre l’administració estatal, autonòmica o municipal en la violència immobiliària estructural en la proporció adequada a la seva capacitat pressupostària o competencial. Ara no toca.

No és la primera vegada que es boicotegen espais de deliberació per part de persones vinculades a la Xarxa que van assistir al Consell de barri. Dones Portenyes ha de saber que existeix un Grup de Treball d’Habitatge amb les entitats des del 2013, que va ser el primer Districte de la ciutat a aconseguir-lo després de lluites. Aquest grup de Treball va ser boicotejat en 2020, en sessió telemàtica, per alguna de les persones que acompanyaven al representant de Dons Portenyes i aplaudien les seves intervencions. Els presents vam haver de donar per acabada la sessió de la taula d’Habitatge pels crits, botzines i tambors.

Aquest és un dels espais per a aconseguir que els problemes de la violència immobiliària que pateixen les classes populars en el nostre Districte es puguin vehicular ordenadament amb fermesa i lluita. I també en el Consell de barri que Dones Portenyes va boicotejar.

No posem en dubte el dret a la protesta sinó la doble moral i el cinisme comunitari de l’esmentada entitat representativa de la Vicepresidència de la federació i els altres càrrecs que amb el silenci atorguen.

No entenem com davant d’un problema tant greu Dones Portenyes no ha buscat complicitats al barri i al Districte per aconseguir una millor resposta administrativa. Benvingudes a la lluita pel dret a l’habitatge doncs vivint al mateix espai no entenem com ens expulseu i no heu buscat la complicitat amb nosaltres que sabem de què va la cosa. Això només es propi del sectarisme polític i la destrucció partidista del suposat “adversari.

A nosaltres ens agrada sumar i no pas restar.

El Camp de la Damm és del barri i no dels que boicotegen el Consell

Hi havia un pla de les entitats del barri des del 2015 per a l’eix verd Alsamora – Damm. Una part passava per la ruralització del Districte. Avui albirem l’encert de la proposta de fa sis anys vist la crisi alimentària ja instal·lada a la societat. L’Ajuntament va proposar una zona verda, esportiva i habitatges socials. Dones Portenyes, quin pla tenen pel Camp de la Damm i l’eix Alsamora després d’enverinar i polaritzar a tot el barri ? Quin pla tenen pel desmantellament del parquing d’Alsamora? faran costat al lobby automovilístic també contra l’Ajuntament? o començaran a usar una mica de seny i la resiliència social!

La bronca, les expulsions, l’opacitat, l’enverinament partidista de la vida associativa és contrari a construir un ampli debat unitari del que volem fer en el darrer espai urbanitzable de Porta. El menysteniment de la salut comunitària és el pitjor que ens pot passar en un moment de gran preocupació pel que succeïx a tot el món. Dones Portenyes han demostrat que els interessa més el desgast polític de l’equip de Govern actual que una alternativa de barri que no té ni l’ha escrit enlloc.

La Junta de l’Ateneu ens amenaça amb expulsions per explicar que passa dins l’Ateneu

En el punt anterior hem publicat només una cita del document que van enviar-nos la Junta de la Federació Transforma Porta per expulsar-nos. No hem publicat tot el document de l’expulsió. Ens han amenaçat amb expulsió si divulguem amb documents que passa a l’Ateneu per a la coneixença del barri. Aquesta és la raó per la qual només publiquem la cita. Els documents són les proves del que diem i volen evitar la seva exposició al barri.

Ara només falta que també prohibeixin publicar les cites de documents.

No és de rebut que en un equipament municipal pagat amb el diners dels contribuents campi amb llibertat l’opacitat- acomiadament disciplinari pactat amb indemnització del Director sense explicacions– i les amenaces com està succeint a l’Ateneu des de que les entitats de la Junta Directiva actual vam fer la tupinada per destituir la Junta legal fins al 2023.Print Friendly, PDF & Email

Escriba aquí su comentario

Aquest lloc utilitza Akismet per reduir els comentaris brossa. Apreneu com es processen les dades dels comentaris.

Este sitio web utiliza cookies para que usted tenga la mejor experiencia de usuario. Si continúa navegando está dando su consentimiento para la aceptación de las mencionadas cookies y la aceptación de nuestra política de cookies, pinche el enlace para mayor información.plugin cookies

ACEPTAR
Aviso de cookies