Volen vendre el meu pis, el vol el propietari i no renovar-me el contracte de lloguer… què faig?

Aquest és un dels molts exemples que tenim, a la nostra Associació, de llogaters desesperats perquè veuen que els propietaris, la majoria petits propietaris, volen fotre fora de casa al llogater per pujar-se al carro de l’especulació immobiliària que cap Administració ha evitat.

Les zones tensionades y la nueva Ley de Vivienda no garanteixen els drets dels llogaters per la qual cosa veiem cassos com aquest a tot arreu.

Com podem defensar el nostre habitatge d’alguna manera?

La nostra Associació – per un lloguer Públic i Assequible– que porta des del 2005 assessorant us dona unes pautes i assessorament presencial per si voleu ajudar-vos dels nostres consells personalment. Podeu fer-vos socis/es i així podrem ajudar-vos millor i lluitar plegades contra tant abús.

El següent és un dels molts exemples que ens troben continuadament:

Com ens podem defensar d’alguna manera?

Aquí donem algunes pautes que poden ajudar a la persona que ens ha contactar per al nostre assessorament:

Hola XXXXX

Segons l’article 10 de la LAU -Ley de Arrendamientos Urbanos- en vigor quan vostè va signar el contracte té dret a pròrrogues fins a 3 anys excepte que la propietat l’indiqui de manera fefaent – burofax- 4 mesos abans, o sigui fins l’1 de febrer del 2024 que no vol renovar.

En aquest cas hauria de marxar de l’habitatge sempre que tingui un lloc on poder anar a viure. EN CAS CONTRARI, li indicaríem COM FER PER QUEDAR-SE A L’HABITATGE FINS QUE UNA SENTÈNCIA JUDICIAL INDIQUI QUE HA D’ANAR-SE’N i vostè encara així pot quedar-se a l’habitatge fins que fos desnonada per un comissió judicial o oposar resistència social.

L’opció a compra després de llogar ha d’estar molt ben delimitada en un contracte. PEL QUE DIU NO TÉ AQUEST CONTRACTE, TOT HAN ESTAT PARAULES, PER TANT, NO TÉ AMB QUE DEFENSAR-SE.

Igualment hi ha estipulacions en el cas que hi hagi el dret de retracte que vostè mateixa va considerar >>>.

En cas de la venda de l’habitatge llogat hagués estat bona idea considerar això que explica l’enllaç i si no ho va fer aprengui per a un altra cop:

Tot el següent ho pot trobar a l’abast al PORTAL del llogater  on estem posant concentrada tota la informació que tenim produïda pels afectats.

La informació i la lectura és la millor arma per defensar-se i com Associació legalment constituïda és una de les nostres prioritats dels que volen aprendre i ensenyar al temps.

L’Ajuntament de Roda de Bara no ha demanat que sapiguem fins ara la voluntat de que sigui zona tensionada de lloguer. Per això hauria de veure quins partits hi ha al consistori, a qui va votar vostè, i pressionar socialment perquè demani la zona tensionada. Si es així, l’hereu de la propietat, en el cas que NO LI RENOVES EL CONTRACTE, i si una altra persona el llogués el pis NO PODRIA AUGMENTAR-LI EL PREU DEL LLOGUER. PER LA QUAL COSA, VALE MÁS MALO CONOCIDO QUE BUENO POR CONOCER. O sigui vostè.

Si vostè continua dins l’habitatge per error de la propietària o per voluntat de les parts, si es ven l’habitatge, el nou comprador està obligat a subrogar-se en el contracte. Però segurament, si el vol vendre intentarà primer no renovar-li el contracte doncs un habitatge “amb bitxo dins” s’ha de vendre més barat. El bitxo és vostè i és l’argot de les immobiliàries.

Pot venir a alguna de les nostres seus aquí >>> a la mateixa pàgina on està el formulari que vostè ha omplert té les seus dies i hores.

Com que no ens envia documentació del contracte de lloguer si ve cal que porti el contracte perquè podria haver sorpreses. La fiança del seu pis està dipositada a l’Agència Catalana de l’Habitatge? comprovi-ho tindria una altra sorpresa agradable per defensar-se.

Si ve algun dia cal que demani hora aquí doncs al venir de tant lluny li donaríem preferència d’hora. També pot fer-se sòcia de la nostra Associació i llavors l’atendrem telefònica o telemàticament perquè no es desplaci.

estem a la seva disposició

salutacions i sort


Print Friendly, PDF & Email

Escriba aquí su comentario

Aquest lloc utilitza Akismet per reduir els comentaris brossa. Apreneu com es processen les dades dels comentaris.

Este sitio web utiliza cookies para que usted tenga la mejor experiencia de usuario. Si continúa navegando está dando su consentimiento para la aceptación de las mencionadas cookies y la aceptación de nuestra política de cookies, pinche el enlace para mayor información.plugin cookies

ACEPTAR
Aviso de cookies