Compte! La Generalitat retira ajudes al lloguer a jubilats, llars pobres i rendes antigues del 2019!

PRIMERA TROBADA DELS AFECTATS/DES

el proper dissabte dia 18 a partir de les 16:30 ens trobem al Casal de Joves Girapells @CJGirapells (carrer Teodor Llorente, 20, de Barcelona) per començar a organitzar-nos i exigir una rectificació.


La nostra Associació ha donat suport a la creació de la Plataforma d’Afectades per la denegació de la subvenció al pagament del lloguer després que la Agència Catalana de l’Habitatge hagi canviat al 2019 les condicions o requisits per accedir a les ajudes del Ministerio de Fomento (*1), gestionades per les comunitats autònomes, per al pagament del lloguer que per al 2019 van suposar 357 milions i en concret la generalitat gestionarà més de 200 milions en 3 anys.

La modificació com es veu a les basses de la convocatòria (*2) és que la unitat de convivència tingui uns ingressos iguals o superiors a 0,6 vegades el IRSC (4.780,638 €) i que el lloguer mensual no superi:

  • Demarcació de Barcelona: 750 euros.
  • Demarcació de Girona: 500 euros
  • Demarcació de Tarragona: 500 euros.
  • Demarcació de Lleida: 450 euros.
  • Demarcació de les Terres de l’Ebre: 350 euros
  • Per a famílies nombroses l’import màxim de lloguer mensual pot arribar a 900 euros per tot el territori

Avui en dia, a la demarcació de  Girona i sobre tot Barcelona es fa molt difícil trobar lloguers inferiors en aquestes quantitats i llars que puguin llogar amb rendes per sota de 14.000 euros en la majoria de l’àrea metropolitana de Barcelona. D’altra banda, hi ha pensionistes no contributius que no superen les 0,6 vegades el IRSC.

Com diu l’Associació d’Afectades per la denegació de la subvenció al pagament del lloguer (*3):

El passat 19 de desembre, es va resoldre la convocatòria de subvencions al pagament del lloguer per haver quedat extingida la partida pressupostària d’ajuts al lloguer, deixant sense ajuda a milers de persones que en els darrers anys havien accedit a la subvenció. El motiu és la introducció de requeriments específics com ara superar determinats nivells de renda o de quantia del lloguer. El resultat d’aquestes noves condicions és directament discriminatori per a les persones amb rendes més baixes o lloguers de renda antiga, tot i que sabem que hi ha més persones afectades.

Considerem que es tracta d’una retallada encoberta que discrimina les persones més necessitades. La sacrosanta Constitució que tant defensen estableix amb claredat que les ajudes públiques han de ser equitatives. Per aquest motiu, i perquè considerem de justícia el que reclamem EXIGIM una rectificació per part de l’Agència d’Habitatge de Catalunya per tal que les persones més vulnerables puguin seguir gaudint de la prestació que havien rebut altres anys.

El mateix diari 20 Minutos, es feia ressò de la problemàtica assegurant que dos treballadors de l’Agència catalana havien alertat de la problemàtica (*4):

“La mayoría de pensionistas, alrededor del 80%, que recibían en Cataluña las conocidas como ayudas MIFO del Ministerio de Fomento para pagar el alquiler, se quedarán sin ellas el año que viene”, denuncian a 20minutos dos trabajadores de la Agència d’Habitatge de Catalunya, un organismo de la Generalitat que gestiona todas las subvenciones existentes en materia de vivienda. 

Al igual que otros años, una de las condiciones para acceder a estas ayudas es que los ingresos anuales de las familias sean suficientes para pagar el alquiler. Para confirmarlo, se tiene en cuenta la base imponible general de la declaración de la renta, cifra que surge de restar a los ingresos brutos retenciones y deducciones.

Sin embargo, otros años, si esta no cubría el importe anual del alquiler, se podían contemplar los ingresos brutos anuales o ingresos complementarios que pudieran acreditar los solicitantes mediante una declaración responsable. Las nuevas bases reguladoras han eliminado estas dos posibilidades.

Este cambio perjudica sobre todo a los pensionistas con menos renta porque su base imponible es baja, pues acostumbran a tener más deducciones, por personas a cargo y por discapacidades. Pero no solo este sector de la población se ve afectado, sino también las personas con rentas más precarias, cuya base imponible tampoco es suficiente para hacer frente al alquiler.

“Se da la paradoja de que cuanto menores son los ingresos de las familias, más dificultades tienen para acceder a las subvenciones“, señalan los dos empleados de l’Agència d’Habitatge.

En la convocatoria de este año hay casos como el de un solicitante con unos ingresos brutos de 6.200 euros al año y que se tiene que hacer cargo de un alquiler de 4.068 euros anuales. Como tras muchas deducciones, su base imponible en la declaración de la renta es de 553 euros, se le denegará la ayuda porque no cubre el importe de la vivienda.

Sin embargo, a otro solicitante, con más de 14.000 euros brutos de ingresos y con una base imponible de 9.542 euros, sí que se le concederá la subvención, porque este último importe supera los 7.212 euros anuales de alquiler a los que tiene que hacer frente.

Al·leguen els afectats que molta gent encara no s’ha assabentat perquè encara no han rebut la notificació de la denegació de l’ajuda. La nostra Associació veu un greuge en un moment en que el mercat de lloguer està arribant a uns nivells de preus totalment fora de tota lògica quan a la ciutat de Barcelona per exemple s’han superat els 1000 euros de mitjana del preu d’un lloguer.


  1. gencat.cat, requisits ajudes al pagament del lloguer.
  2. gencat.cat, normativa de les ajudes al pagament del lloguer.
  3. afectades lloguer, EXIGIM RECTIFICACIÓ.
  4. 20minutos.es, Nuevas normas en las ayudas al alquiler en Cataluña excluyen a los jubilados.

Segurament li pot interessar:

Portal del inquilino – espacio de derechos y empoderamiento

L’estratègia sindical s’estavella contra el dret a la propietat de la Patronal del lloguer

Els sindicats de llogaters nascuts a la calor de la segona bombolla de preus dels darrers anys sobre tot a les grans ciutats del país estan buscant l’argumentari per introduir topalls als augments de les rendes al llogaters. La pressió ve determinada per la possible aprovació de topalls màxims a la polèmica “Ley de Vivienda” debatuda al Congreso de los Diputados de propera aprovació.

Recordem que la nostra entitat quasi en solitari va denunciar la primera bombolla al 2008, ocultada mediàticament per la hipotecària i el naixement de les PAH

Print Friendly, PDF & Email

 

Print Friendly, PDF & Email

Escriba aquí su comentario

Aquest lloc utilitza Akismet per reduir els comentaris brossa. Apreneu com es processen les dades dels comentaris.

Este sitio web utiliza cookies para que usted tenga la mejor experiencia de usuario. Si continúa navegando está dando su consentimiento para la aceptación de las mencionadas cookies y la aceptación de nuestra política de cookies, pinche el enlace para mayor información.plugin cookies

ACEPTAR
Aviso de cookies